1 Runda Playoff 2019 - Analiza

04/05/2019


W fazie playoff, rywalizacja jest zdecydowanie bardziej wyrównana i często o sukcesie decydują detale.  Dlatego, o pomoc w przygotowaniu do meczów poprosiliśmy specjalizujący się w analizie sportowych danych statystycznych grecki startup Statathlon. Analitycy z Aten przygotowali dla nas analizę spotkań z KK Warszawa. Przedstawiamy Wam drobny wycinek podsumowania wszystkich trzech spotkań. Oto kluczowe czynniki, które zdecydowały o losach tej rywalizacji i awansie Dzików do kolejnej rundy.


Mecz nr 1

Spotkanie miało bardzo emocjonujący przebieg i mimo wysokiego prowadzenia do przerwy, zakończyło się 2-punktową porażką Dzików. Jednym z elementów, które przeważyły szalę na stronę KK była większa liczba oddanych (i celnych) rzutów wolnych. Dodatkowo, KK miało niewielką przewagą na atakowanej tablicy. Dzięki tym elementom zawodnicy z Ursynowa byli w stanie przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.

Patrząc na wyniki indywidualne, najlepszy rezultat osiągnął Wojciech Glabas, który trafił 4 razy za trzy i 2 razy za dwa punkty w 13 próbach. Nie zanotował też żadnej straty, podczas gdy zespół średnio tracił piłkę w co szóstym posiadaniu.Mecz nr 2

Drugie starcie miało zupełnie inny przebieg. Dziki wyszły skoncentrowane i zdeterminowane, czego efektem była bardzo mała liczba strat (3,2 straty na 100 posiadań) oraz 12-krotnie wyższy wskaźnik przechwytów niż u przeciwników. A przewaga na atakowanej tablicy zaowocowała wieloma punktami drugiej szansy.

Do zwycięstwa Dziki poprowadził Łukasz Wilczek, który zanotował double-double (18 punktów i 10 zbiórek) i miał udział przy niemal połowie zdobytych przez zespół punktów.Mecz nr 3

Podobnie jak w poprzednim spotkaniu i tym razem decydującym czynnikiem była znaczna przewaga w liczbie zbiórek na atakowanej tablicy. Dziki zbierały piłkę w ataku niemal dwa razy częściej niż przeciwnicy. Prawie 15% zdobytych przez Dziki w tym meczu punktów to punkty drugiej szansy.

Liderem zespołu znów był Łukasz Wilczek, który brał na siebie ciężar gry w kluczowych momentach. Był też bardzo skuteczny – zdobył średnio 1.35 punktu w każdym rzucie (23 punkty w 17 próbach)